Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Škorica cejlónska mletá ALBA

Cejlónska škorica, známa tiež ako pravá škorica, je cenovaná po celom svete pre svoju delikátnu chuť, jemnú vôňu a radu zdravotných prínosov. ... viac o Škoricu

Kód tovaru 01119
Bylík.czSkořice cejlonská mletá

Doprava od 3.5€, od 35€ zadarmo Kedy tovar dostanem?

30g
2,25 €
50g
3,05 €
100g
4,96 €
150g
6,25 €
200g
8,09 €
250g
9,92 €
300g
11,50 €
Dostupnosť: skladom < 1 kg | dostanete do 22.5.
 • Zásielkovňa do 5kg dostanete do 22.5.
 • Výdajné miesto SPS dostanete do 22.5.
 • Najvýhodnejšie doručenie do 5kg dostanete do 23.5.
 • SPS dostanete do 22.5.
 • Slovenská pošta - zásielka na adresu do 5kg dostanete do 22.5.

Podobný tovar ako Škorica cejlónska

Všetko o Škoricu

Ceylónska škorica: Kráľovná korenín

Ceylónska škorica, známa tiež ako pravá škorica, je cenovaná po celom svete pre svoju delikátnu chuť, jemnú vôňu a radu zdravotných prínosov. Na rozdiel od svojho robustnejšieho a horkšieho protipólu, čínskej škorice (Cassia), ponúka ceylónska škorica menej prienikavý, avšak bohato aromatický zážitok, ktorý je ideálny pre jemné dezerty, nápoje a pikantné pokrmy. Tento článok vás prevedie úžasným svetom ceylónskej škorice, jej pestovaním a pôvodom.

Historický prehľad

Škorica cejlónskaCeylónska škorica má dlhú históriu, siahajúcu až do starovekého Egypta, kde bola používaná ako vonná prísada a konzervačná látka. Jej cesta na západné trhy bola často obklopená tajomstvom; obchodníci zo staroveku starostlivo skrývali jej skutočný pôvod, aby si zachovali monopol na tento lukratívny obchod.

Ako sa pestuje?

Ceylónska škorica pochádza z kôry stromu Cinnamomum verum, ktorý je domovom tropických oblastí Srí Lanky (predtým Ceylon), rovnako ako južnej Indie, Madagaskaru a Seychel. Stromy škorice vyžadujú vlhké, tropické klíma s bohatou, dobre odvodnenou pôdou.

Pestovanie ceylónskej škorice je umenie, ktoré sa odovzdáva z generácie na generáciu. Mladé stromy sa nechajú rásť po dobu dvoch rokov, než sú rezané tesne nad zemou, čo stimuluje rast nových výhonkov z koreňov. Po ďalších 1-2 rokoch sa z týchto výhonkov zbiera kôra, najlepšie v dažďovom období, keď je kôra najľahšie oddeliteľná od dreva.

Zber kôry je starostlivý a pracný proces. Kôra sa najprv nareže a potom ručne odstráni z vetiev. Vnútorná kôra sa potom škrabe, aby sa odstránili hrubé vonkajšie časti, a nakoniec sa kôra suší na slnku, kde sa sama zroluje do typického tvaru škoricových tyčiniek.

Kde sa pestuje?

Srí Lanka zostáva najväčším producentom a vývozcom ceylónskej škorice na svete, pričom toto korenie tvorí dôležitú časť jej exportu. Okrem Srí Lanky sa ceylónska škorica pestuje tiež v južnej Indii, na Madagaskare a Seychelách, kde podobné klimatické podmienky umožňujú jej rast a prosperitu.

Ako poznať kvalitnú škoricu?

Kvalitnú škoricu môžete poznať podľa niekoľkých kľúčových faktorov:

 • Typ škorice: Existujú dva hlavné typy škorice - Ceylónska (pravá) škorica a Cassia (čínska) škorica. Ceylónska škorica je považovaná za kvalitnejšiu, má jemnejšiu a sladšiu chuť a obsahuje menej kumarínu, ktorý môže byť vo väčších množstvách škodlivý pre pečeň.
 • Vzhľad: Ceylónska škorica má tenšiu, jemnejšiu a viacvrstvovú štruktúru, zatiaľ čo Cassia je tvrdšia, hrubšia a má menej vrstiev. Kvalitná škorica by mala vyzerať čerstvo, bez známok plesní alebo vlhkosti.
 • Vôňa a chuť: Kvalitná škorica má výraznú, sladko aromatickú vôňu a chuť. Ceylónska škorica má jemnejšiu, menej prienikavú chuť než Cassia. Ak je vôňa slabá, môže to byť známka starého alebo nízkokvalitného korenia.
 • Farba: Ceylónska škorica má svetlohnedú farbu, zatiaľ čo Cassia je obvykle tmavšie hnedá.
 • Obsah kumarínu: Ceylónska škorica obsahuje menej kumarínu než Cassia. Kumarín vo väčších množstvách môže byť škodlivý, preto je pri pravidelnej konzumácii škorice odporúčaná Ceylónska škorica.
 • Cena: Ceylónska škorica je obvykle drahšia než Cassia kvôli svojej považovanej vyššej kvalite a nižšej dostupnosti.

Keď kupujete škoricu v práškovej forme, môže byť ťažké určiť jej kvalitu. V takom prípade je dôležité spoliehať sa na renomované značky a obchody, ktoré poskytujú informácie o pôvode a type škorice.

Prínos pre dýchací systém a trávenie

Normálna činnosť dýchacieho systému

Škorica môže mať pozitívny vplyv na dýchací systém vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam. Esenciálne oleje obsiahnuté v škorici, ako napríklad cinnamaldehyd, môžu pomáhať zmierniť príznaky spojené s nachladnutím a chrípkou, ako sú upchatý nos a kašeľ. Antioxidanty v škorici tiež podporujú obranyschopnosť organizmu proti infekciám a zápalom, čo môže prispieť k udržaniu zdravého dýchacieho systému.

Normálne trávenie

Pokiaľ ide o trávenie, škorica je známa svojimi karminatívnymi (proti nadúvaniu) a antispasmodickými (proti kŕčom) účinkami. Môže podporovať normálne trávenie tým, že stimuluje tráviace enzýmy, čo uľahčuje rozklad potravín a absorpciu živín. Škorica tiež pomáha regulovať hladinu cukru v krvi tým, že zlepšuje citlivosť na inzulín, čo môže byť prospešné pre ľudí trpiacich cukrovkou typu 2 alebo pre tých, ktorí chcú udržať svoju hladinu krvného cukru v normále.

Ako užívať ceylónsku škoricu

 • Nápoje: Pridanie mletej škorice do kávy, čaju, smoothie alebo iných nápojov môže zlepšiť ich chuť a zároveň poskytnúť zdravotné prínosy.
 • Pokrmy: Škorica sa skvele hodí do rôznych receptov, vrátane pečiva, ovsených kaší, jogurtov a ovocných šalátov. Môže byť tiež použitá v marinádach a koreních zmesiach pre mäso alebo zeleninu.

Bezpečné dávkovanie

Aj keď Ceylónska škorica obsahuje menej kumarínu než Cassia, je stále dôležité ju konzumovať v rozumnom množstve. Bezpečná denná dávka škorice nebola univerzálne stanovená, ale všeobecne sa odporúča nasledujúce:

 • Pre dospelých: Maximálne 0,5-1 čajová lyžička (2-4 gramy) mletej škorice denne sa považuje za bezpečné pre väčšinu ľudí.
 • Vo forme doplnkov stravy: Dodržiavajte odporúčané dávkovanie uvedené na obale produktu, obvykle sa pohybuje okolo 500 mg dvakrát denne.

Možné negatívne účinky ceylónskej škorice:

 • Alergia alebo citlivosť: Niektorí ľudia môžu vykazovať alergické reakcie na škoricu alebo zložky v nej obsiahnuté, ako sú cinnamaldehyd a eugenol. Tieto reakcie sa môžu prejaviť ako ústny alergický syndróm, vyrážky, alebo tráviace ťažkosti.
 • Interakcie s liekmi: Škorica môže ovplyvňovať metabolizmus niektorých liekov, vrátane antidiabetík, antikoagulancií a kardiovaskulárnych liekov. Jej použitie môže potenciálne zosilniť alebo oslabiť účinok týchto liekov, čo vyžaduje opatrnosť a konzultáciu s lekárom.
 • Toxikologické účinky pri vysokom príjme: Aj keď je obsah kumarínu v ceylónskej škorici nízky, extrémne vysoké dávky škorice môžu teoreticky viesť k toxickým účinkom, najmä na pečeň a obličky.
 • Riziko hypoglykémie: Pre osoby s cukrovkou alebo na antidiabetickej liečbe môže škorica zvýšiť riziko hypoglykémie (nízka hladina krvného cukru) vďaka jej účinku na zníženie hladiny cukru v krvi.
 • Účinky na tehotné a dojčiace ženy: Aj keď presné účinky nie sú úplne známe, odporúča sa tehotným a dojčiacim ženám, aby boli s konzumáciou škorice opatrné, najmä vo väčších množstvách, kvôli obmedzeným informáciám o bezpečnosti.

Odporúčania pre bezpečné užívanie:

 • Mierumilovnosť: Dodržujte mierné množstvo vo svojej strave, typicky odporúčaná denná dávka je až 1 čajová lyžička (asi 2-4 gramy) pre dospelých.
 • Lekárska konzultácia: Ak užívate lieky alebo máte zdravotné problémy, poraďte sa s lekárom pred pravidelným zaradením škorice do svojho jedálnička.
 • Pozorovanie reakcií: Všímať si akékoľvek

Co vás zajímá o Škoricu

  Dotazy k bylinkám

 • Jak to poznat rozdíl mezi cejlonskou a běžnou skořicí?

  Cejlonská skořice má obvykle světlejší hnědou barvu ve srovnání s kasijskou skořicí, která má tmavší hnědou až červenohnědou barvu.

  Cejlonská skořice má jemnější, sladší a méně pronikavou vůni a chuť oproti kasijské skořici, která je silnější a má mírně ostřejší chuť. Tento rozdíl může být jemný, zejména pokud nejste zvyklí oba typy porovnávat.

   

 • Chci si u vás objednat semena celeru na čaj na léčení dny. Bylo mně doporučeno.Mám i zvýšený cukr, zatím se neléčím. Chtěla bych zkusím bylinný čaj.

  Celerová semena jsou skvělou volbou pro podporu zdraví, zejména při problémech jako je dna a zvýšená hladina cukru v krvi. Celerová semena jsou známá pro své protizánětlivé a diuretické vlastnosti, které mohou pomoci při léčbě dny.

  Pro přípravu čaje z celerových semen:

  • Příprava čaje: Rozdrtěte 1 čajovou lžičku celerových semen a zalijte je cca 250 ml vroucí vody. Nechte 10-15 minut vyluhovat, poté sceďte.

  • Doporučená konzumace: Pijte 1-2 šálky tohoto čaje denně.

  Pro podporu při zvýšeném cukru v krvi můžete zkusit i další byliny, které jsou známé pro své příznivé účinky na hladinu cukru v krvi, jako je:

  • Skorice: Skorice může pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi a zlepšit inzulinovou citlivost.
  • Pískavice řecké seno: Tato bylina je tradičně používána pro podporu zdravé hladiny cukru v krvi.
  • Gymnema lesní: Tato bylina může pomoci snížit chuť na sladké a podporovat zdravou hladinu glukózy v krvi.

  Je však důležité mít na paměti, že bylinky by nikdy neměly nahrazovat lékařskou péči a vždy by měly být užívány pod dohledem lékaře nebo kvalifikovaného bylinkáře, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky.

  Před začátkem jakéhokoliv nového bylinného režimu, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky, doporučuji konzultovat s vaším lékařem, aby se zajistilo, že je to pro vás bezpečné.

 • Jak rozeznat skořici mletou cejlonskou (původem z Ceylonu) od mleté skořice z jiné země.

  Rozlišování mezi mletou cejlonskou skořicí (Cinnamomum verum) a mletou skořicí z jiné země může být obtížné pouze na základě vizuálního pohledu na mletou skořici, protože obě mohou mít podobný vzhled. Nicméně, existují některé způsoby, jak lépe identifikovat cejlonskou skořici:

  1. Vůně: Cejlonská skořice má jemnější, sladší a svěží vůni ve srovnání s mletou skořicí z jiné země, která může mít silnější a intenzivnější vůni.

  2. Chuť: Pokud máte možnost ochutnat skořici, cejlonská skořice má jemnější a sladší chuť, zatímco mletá skořice z jiné země může být pikantnější a méně sladká.

  3. Země původu: Je také důležité se podívat na etiketu nebo informace o zemi původu na obalu mleté skořice. Ceylonská skořice pochází z Cejlonu (dnes Sri Lanka) a je považována za kvalitnější. Mletá skořice z jiných zemí, například z Číny nebo Vietnamu, může mít odlišnou kvalitu a chuť.

 • Jaký je rozdíl mezi skořicemi co nabízíte.

  Skořice je populární koření pocházející z kůry stromů rodu Cinnamomum. Existuje několik druhů skořice, z nichž nejběžnější jsou cejlonská (pravá) skořice a čínská (kasijská) skořice.

  • Skořice čínská (Cinnamomum cassia nebo Cinnamomum aromaticum): Tento druh skořice je nejrozšířenější a nejběžnější na trhu. Je známá pro svou silnou, ostrou a mírně hořkou chuť. Čínská skořice obsahuje vyšší množství kumarinu, což je látkou, která může být při velkém množství škodlivá pro játra.

  • Skořice cejlonská (Cinnamomum verum nebo Cinnamomum zeylanicum): Tento druh skořice je považován za "pravou" skořici. Má jemnější, sladší a složitější chuť než čínská skořice. Obsahuje mnohem méně kumarinu než čínská skořice, takže je obecně považována za zdravější alternativu.

  Označení ALBA: ALBA se vztahuje na konkrétní kvalitu cejlonské skořice. Skořice je klasifikována podle velikosti a kvality kůry, která se používá k její výrobě. ALBA je nejvyšší kvalita cejlonské skořice a má nejjemnější kůru.

 • Jake bylinky na vysoký krevní tlak, cukr v krvi a cholesterolu?

  Existuje několik bylin, které mohou přispět ke snížení vysokého krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a cholesterolu. Představuji vám některé z nich, ale důležité je mít na paměti, že užívání bylin by mělo být součástí celkového zdravého životního stylu a v případě jakýchkoli zdravotních problémů je důležité konzultovat s lékařem.

  • Hloh plod (Crataegus spp.): Působí na posílení srdce a snižování krevního tlaku.
  • Česnek (Allium sativum): Má vliv na snižování cholesterolu a krevního tlaku.
  • Zelený čaj (Camellia sinensis): Pomáhá snižovat cholesterol a zlepšovat inzulínovou citlivost, což může mít pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi.
  • Kopřiva (Urtica dioica): Má mírný diuretický účinek a může tak pomoci snížit krevní tlak.
  • Ceylonská skořice (Cinnamomum verum): Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a cholesterolu.
  • Psyllium (Plantago ovata): Obsahuje vlákninu, která může pomoci snížit cholesterol.
  • Ostropestřec mariánský (Silybum marianum): Má antioxidantní účinky a může pozitivně ovlivnit hladinu cukru v krvi a cholesterolu.

  Při používání bylin je důležité sledovat jejich dávkování a případné interakce s léky, které již užíváte. Vždy se poraďte s lékařem před zahájením užívání bylinných doplňků, zvláště pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky na předpis.

 • Mám problém s cukrem jaké bylinky byste doporučili?

  Existuje mnoho bylin, které se tradičně používají k podpoře správné hladiny cukru v krvi. Zde je několik možností:

  • Ceylonská skořice - tato bylina může pomoci snižovat hladinu cukru v krvi a také podporuje správnou funkci inzulinu. Skořici lze přidat do čajů, smoothie nebo ji lze užívat v doplňcích stravy.
  • Gymnema sylvestre - tato bylina pocházející z Indie může pomoci snižovat hladinu cukru v krvi a také snižovat chuť na sladké. Gymnemu lze užívat v doplňcích stravy ve formě tablet nebo kapslí.

  Před jakýmkoliv užíváním bylinek byste měla poradit se svým lékařem, zda jsou pro vás bezpečné a zda se nehodí k vašemu konkrétnímu zdravotnímu stavu a užívaným lékům.

 • Nabízíte bylinky Skořice bílá, Skořicový květ a Quassiové dřevo?

  Skořice bílá (Cinnamomum verum) je strom, který pochází z oblasti Srí Lanky. Z kůry tohoto stromu se získává skořice, která se používá jako koření, aromatická látka a v tradiční medicíně. Skořice bílá je jemnější a méně hořká než běžněji používaná skořice cejlonská (Cinnamomum zeylanicum).

  Skořicový květ (Lavanga) je koření pocházející z pupenů květů stromu karyofylovce vonné (Syzygium aromaticum). Toto koření má výraznou a silnou vůni a chuť. Používá se v tradiční kuchyni po celém světě a také v tradiční medicíně pro své protizánětlivé a protibakteriální vlastnosti.

  Quassiové dřevo (Quassia amara) je strom, který roste v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky. Ze dřeva se získávají látky s hořkou chuťovou složkou, které se používají jako bylinná medicína a koření. Quassia amara má protizánětlivé, protiplísňové a protihmyzové vlastnosti a je tradičně používána k podpoře trávení a jako přírodní repelent proti hmyzu.

  Bohužel ny tyto bylinky nejsou spolehliví dodavatelé, proto je nemůžeme do nabídky zařadit.

Opýtajte sa Bylíka!

Zaujíma vás niečo a nenašli ste odpoveď? Napíšte nám, radi vám odpovieme.

Výrobca: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČO: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodné podmienky

Máte otázku? Napíšte nám správu.